Vacatio legis (łac. próżnowanie ustawy) to termin prawniczy oznacząjcy okres jaki mija od ogłoszenia nowego prawa do czasu wejścia jego w życie. Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym zapoznania się z nowymi regulacjami oraz przygotowania się do nowych zasad. Termin jaki mija od ogłoszenia aktu normatywnego do dnia wejścia w życie zalezy oczywiście od rangi i stopnia skomplikowania nowych zasad. Inny bowiem bedzie dla Konstytucji a inny dla ogłoszenia stanu wyjątkowego. Dla „zwykłych uregulowań” w Polsce jest to przeważnie 14 dni od daty publikacji.

W Australii, która dla wielu jawi się „Państwem Prawa” naturalne powinno być, że rządzący nie zaskakują społeczeństwa z dnia na dzień rozwiązaniami, które stawiają ich w trudnej sytuacji bez terminu przejściowego, możliwości i czasu na dostosowanie się. Do niedawna również i ja stałem na takim stanowisku, choć ostatnio mocno zacząłem je weryfikować. Wpłynął na to szereg decyzji rządu Kevina „ministranta” Rudda, kótre jasno pokazują, że rządzący uprawiają zamordyzm i mają społeczeństwo za motłoch.

Zaczęło się od zeszłorocznego wycofania się z rządowego dofinansowania domowych instalacji produkujących energię elektryczną. W ramach targów politycznych poprzedni rząd Johna Howarda zgodził sie dopłacać do 8000 AUD ludziom, którzy zdecydują się na swoich dachach założyc baterie słoneczne o mocy od 1-10 KW. Nie był to bynajmniej efekt proekologicznej polityki ówczesnego premiera, ale cena jaką zapłacił za poparcie przez „zielonych” wprowadzenia podatku VAT (GST) w Australii. Działało to tak, że ludzie instalowali system na własny koszt a następnie składali wniosek o przynanie „rabatu”. W trakcie prac nad tegorocznym budżetem rząd Kevina „ministranta” Rudda dał do zrozumienia, że z powodu oszczędności budżetowych program ten zostanie zawieszony. Wprowadziło to trochę ożywienia do branży, bo kto do tej pory się wahał czy założyć instalację słoneczną zaczął działać by załapać się na dofinansowanie. I nagle w połowie czerwca minister srodowiska ogłosił, że rząd dofinansuje tylko te projekty, które zostana ROZPATRZONE przez urzędników do końca tygodnia !!!. Nie, że nabór aplikacji trwa jeszcze 3 dni, tylko te, które bedą miały szczęście znaleźć się na biurku jakiegoś biurokraty !!! Ile osób zostało na lodzie to tylko tajemnica. Ile firm musiało z dnia na dzień zwolnić pracowników, pozostanie również tajemnicą.

Kolejnym przykładem nie liczenia się z motłochem była zmiana przepisów emigracyjnych. Do tej pory każda zmiana dotyczyła tylko aplikacji zlożonych po dniu wejścia w życie nowych regulacji. Często, jeśli dotyczyło to studentów, dopiero tych, którzy po wejściu wżycie nowych przepisów rozpoczęli studia. Wszytko by nie stawiać w niekorzystnej sytuacji tych, którzy już wydali kilkanaście tysięcy dolarów na naukę. Tym razem rząd Kevina „ministranta” Rudda wprowadził przepisy, które obowiązują nawet osoby, które już złożyły wnioski wizowe. I tak nagle może się okazać, że ktoś spędził kilka lat na nauce, wydał majątek a jego zawód z dnia na dzień spadł z listy „pożądanych” i aplikacja, której samo złożenie kosztowało około 3k AUD stała sie właśnie czymś gorszym od papieru toaletowego.

Następnym przykładem, całkiem podobnym do tego z panelami słonecznymi było zawieszenie programu dofinansowania izolacji termicznych budynków. Sam program byl idiotyczny i od początku niewydolny lecz ogłoszenie, że z dnia na dzień rząd się z niego wycofuje skutkuje tym, że mnóstwo firm zostało z pełnymi magazynami materiałów izolacyjnych, których nikt teraz nie potrzebuje a rzesze pracowników, którzy zakładali instalacje musiało zostać zwolnionych. Ciekawe jak partyjni „spin doktorzy” wytłumaczą ludziom, że za ich rządów nikomu nie stała się krzywda a wręcz wszystkim żyje się lepiej.

Na koniec mała zmiana z ostatniej chwili. W środku dnia dowiadujemy się, że od północy rząd podnosi akcyzę na papierosy o 25%. Jako niepalącemu powinno mi to „powiewać”, lecz trudno mi się pogodzić z faktem, że ktoś z dnia na dzień podnosi podatek o 25%. Teraz czekam na radosną konferencję prasową Kevina „ministranta” Rudda na której powie „Kochani obywatele, ludu pracujący (working families) Australii dwa tygodnie temu wprowadziliśmy nowy podatek, smotne mamy (single mothers), emeryci i renciści (pensioners), opiekunowie (carrers) nigdy nie miały się lepiej w Australii niż dziś !!!”.